تبلیغات
پورزرین
پورزرین
وبلاگ شخصی امیرصالح رشیدیان زرینی


سید مجتبی هاشمی (۱۳ آبان ۱۳۱۹-۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۴ در تهران)، نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران، و فرمانده گروه فدائیان اسلام در طول جنگ ایران و عراق بود. وی سرانجام در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۴ در خیابان وحدت تهران توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد. ...
ادامه وزندگی نامه خلاصه شهید را میتوانید در ادامه مطلب ببینید...

زندگی‌نامه
در ۱۳ آبان ۱۳۱۹ به دنیا آمد. وی دارای تحصیلات متوسطه و پاسدار بود. سید مجتبی متاهل، دارای دو فرزند و در تهران سکونت داشت.
دوران مبارزه
هاشمی در مقطع کوتاهی درحوزه علمیه تحصیل کرده‌است. او نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران بود. وی یکی از اعضای گروه فداییان اسلام بود و به همین دلیل، با آغاز غائله کردستان و با کمک ۱۰۰ نفر از اعضای کمیته انقلاب، به آن شهر رفت و گروه ضربتی با نام «فداییان اسلام» تشکیل داد و به مبارزه با ضد انقلاب پرداخت.
پس از شروع جنگ ایران و عراق، ستاد این گروه در هتل کاروانسرای آبادان شکل گرفت و او و همرزمانش، در مقاومت ۳۲ روزه این شهر، با امیر منوچهر کهتری ایستادگی کردند. در صفحه ۲۵۴ از جلد پانزدهم «صحیفه امام» و در نامه تشکر خمینی از فرماندهان ارتش و سپاه در شکست حصر آبادان، از گروه فداییان اسلام قدردانی شده‌است.
ترور
هاشمی، در عملیات ثامن‌الائمه(ع) هم حضور داشت و نهایتا پس از شکست چندین عملیات تروریستی، روز بیست و هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۶۴ توسط سازمان مجاهدین خلق در تهران ترور شد. مصطفی چمران و مجتبی هاشمی تنها فرماندهان جنگ‌های نامنظم در ایران بودند.
خانواده
سید مرتضی هاشمی و سید روح الله هاشمی تنها فرزندان او هستند.
به گفته سید روح الله هاشمی فرزند مجتبی هاشمی با توجه به این‌که پدرش عضو سپاه یا ارتش نبود و جزء نیروهای مردمی به حساب می‌آمد مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌است.
قتل فرزند
سید مرتضی هاشمی فرزند سید مجتبی هاشمی که به تازگی زندگی مشترکش را آغاز کرده بود، به همراه همسرش ساکن حوالی میدان نور در غرب تهران بودند. وی در حالی که در منزل به سر می‌برد کشته شد. در این جنایت سر او و همسرش از تن آنان جدا شده بود.
سیدمرتضی هاشمی متولد سال ۱۳۶۰ فرزند کوچک سردار شهید سید مجتبی هاشمی بود که در مجموعه حراست سازمان تربیت بدنی مشغول به کار بوده‌است. گفتنی است در ابتدا خبرگزاری‌ها، خبر قتل سید روح الله هاشمی فرزند ارشد سید مجتبی را مخابره کرده بودند.

شناسنامه
نام کامل: سید مجتبی هاشمی قندی
زادروز: ۱۳ آبان ۱۳۱۹
زادگاه: ایران
تاریخ درگذشت: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۴
محل درگذشت: تهران، ایران
دین: اسلام
مذهب: شیعه
اطلاعات سیاسی
پست‌ها:فرمانده گروه فدائیان اسلام در جنگ ایران و عراقبرچسب ها: شهید هاشمی، شهید سید محتبی هاشمی،
ارسال در تاریخ جمعه 23 دی 1390 توسط امیرصالح رشیدیان زرینی

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا